ועדה רפואית

 

הסודות  שצריך לדעת רגע לפני  ועדה רפואית

 

מידע רב ערך זה בא כדי לעזור ולמקד את הפרט שמוזמן לעמוד בפני  ועדה רפואית .

 

 

כדי שתצליחו   בתהליך זה,  חשוב מאוד להכיר את השלבים השונים  שנציג  בפניכם , כך שברגע  האמת עם מספיק כוח רצון, תוכלו לנתב  את  עצמכם נכון  במסלול  המורכב  שנקרא  ועדה רפואית .

 

 

תהיה  הקביעה של ועדה  רפואית כזו  או  אחרת זכרו  זו קביעה   לכל  החיים !

 

 

נסקור תחילה את הדברים שצריך לדעת טרם הגיענו לעמוד בפני ועדה רפואית,  כגון:

כיצד להתכונן נכון ,  מה להביא אתכם, כיצד למלא טפסים, כיצד להתנהג, מה קורה במהלך ועדה  רפואית, האם להיות מיוצג  ע"י עו"ד   וכו'

 

 

הדברים שנכתבים כאן  הם פרי ניסיון  אישי של אדם  שעמד  בפני כמה ועדות רפואיות, ערערים לועדות רפואיות, בית משפט לענייני עבודה (כולל זכייה )  וכן התייעצויות עם עורכי דין. כל  הניסיון והידע  שנצבר אצלי עובר אליכם חינם, כדי לעזור לכם לצלוח בקלות יותר עד כמה שאפשר את התהליך שנקרא ועדה רפואית .

 

 

המידע שנכתב כאן מתייחס בעיקר לפגיעה בעבודה, אך יכול להתאים גם לתביעות  אחרות שבהם צריך לעמוד בפני וועדות רפואיות.

 

 

כיצד להתכונן?

מאוד כדאי  להיות מוכנים עם כל המסמכים כבר יום קודם כולל אותה הזמנה של  ועדה רפואית וכן תעודת זהות . חשוב להביא את כל המסמכים והבדיקות שקיימים.

אם אתם חושבים שהרופאים של אותה ועדה רפואית יבקשו  מכם  בדיקות נוספות , כדי לקצר את התהליך , כדאי לבקש מהרופא המטפל לשלוח אתכם לבדיקה לפני  הגעתכם לאותה ועדה רפואית  . למרות שהגשתם את כל המסמכים לוועדות הרפואיות  אותם רופאים שאמורים לבדוק אתכם, לפעמים מפספסים את פרטי המקרה או אות האבחנות הרפואיות. טעות כזו עלולה לחרוץ את גורלכם בוועדה הרפואית  ולשלול מכם את המגיע לכם בדין. לכן צריך להיות מוכן היטב ולהביא  אתכם את כל הניירת בצורה מסודרת .

 

 

כמו כן ללמוד את החומר ולדעת היכן נמצא כל מסמך. פעמים מספר הרופאים מרפרפים בחומר הרפואי ולא מוצאים משהו או שואלים אתכם שאלות שמתוכם אפשר להבין שהם אינם בקיאים  בנושא שלכם כמו שצריך. במצב כזה צריך לשלוף את המסמך המתאים מערמת המסמכים שסידרתם לכם ולא לחכות עד שרופא וועדות רפואיות ימצא את המסמך , אם בכלל .

 

 

השלב החשוב לפני  עמידה בפני ועדה  רפואית הוא להתכונן . כיצד?  עושים בבית חזרה עם בן משפחה , חבר או מראה . איך? מדמיינים את הפגיעות מלמעלה  כלומר מהראש כלפי  מטה , בצורה זו לא מפספסים אף איבר .

 

 

אפשר ומותר לכתוב את כל  הדברים על דף ולהקריא בפני אותה ועדה רפואית, אבל עדיף לומר אותם  בעלפה  זה נשמע  יותר אמין .

 

מה מצפה לכם בועדה הרפואית

בחדר ועדה רפואית יושב רופא או רופאים וכן מזכיר הועדה . המזכיר יבקש מכם לתאר לו  מה הפגיעות שאתם סובלים מהן , אם זו פגיעה בעבודה או מחלות שמהן אתם סובלים, במקרה של תביעה לנכות כללית .  חשוב,  ועוד פעם אני חוזר חשוב לא להשמיט שום פרט, אחרת במקרה שתהיה החמרת מצב לאותה פגיעה "קטנה " ,לדעתכם,  לא תוכלו בעתיד לחזור ולתבוע  על אותה פגיעה . מבחינת רופאי ועדה רפואית, מה שלא  אמרתם באותו הרגע לא קיים יותר . מאידך אין לומר דברים שקריים או לא מדויקים . רופאי ועדה רפואית,בדרך כלל , הם רופאים עם ניסיון רפואי וכן עם יכולת להבחין במישהו  שמנסה "לסבן" אותם . מצב זה יכול לפעמים לחזור כבומרנג והחולה עלול לפספס את מה שמגיע לו בדין .

 

 

תוך כדי  שתיארתם את כל הדברים שמפריעים לכם, המזכיר של ועדה רפואית יתעד אותם במדויק ויבקש מכם לחתום על הטופס . עצרו שמו לב!  אתם חייבים לקרא לפני החתימה . במידה ומה שכתוב  לא מדויק או שהמזכיר השמיט  משהו, בקשו בנימוס לתקן את האמור .

 

 

בדיקת הרופא

לאחר שחתמתם על הטופס בו תיארתם את תלונותיכם, תתבקשו לחתום שאתם מוכנים להיבדק ע"י הרופא  של אותה ועדה רפואית.

 

 

הרופא, לפעמים בליווי רופא  נוסף, יבצע את הבדיקה. כמו שהזכרנו קודם לכן לא כדאי להעמיד פנים בבדיקה. לאחר הבדיקה הגופנית יעיין הרופא במסמכים הרפואיים שיש בתיק הרפואי. לאחר יציאתכם  מחדר ועדה רפואית, תקבע אותה ועדה  רפואית את אחוז הנכות ותשלח העתק לביתכם בתוך כמה ימים.

 

 

מאחר וכל הבדיקה המתוארת לוקחת מספר דקות בלבד, צריך להיות ממוקד ולהיות מוכנים היטב כפי שתאירנו כבר למעלה.

 

 

יש נטייה לחשוב שאין צורך לעמוד בפני ועדה רפואית ,מעבר לקבלת דמי פגיעה ,

במצב  שפגיעה היא שבר שהתאחה היטב וברור שאין אחוזי נכות, ובכן זוהי טעות! למה ? אם בעתיד תהיה החמרה באותו איבר לא תוכלו לדרוש בעבורו.

זכרו היטב ביטוח לאומי מתנהג כמו כל חברת ביטוח פרטית!

 

 

שימו לב!  את רופאי ועדה רפואית לא מעניין  מה כואב לכם, אין סעיף כזה, אותם מעניין מהם המגבלות שמהן אתם סובלים.

 

 

קבלתי לאחר מספר ימים את קביעתה של  ועדה רפואית אבל אני לא מרוצה מהקביעה, מה עושים?

כ

ן בדרך כלל לא תהיו מרוצים ממה שקבעה ועדה רפואית. אפשר כמובן להגיש ערער תוך  30 יום.

 

 

דבר ראשון קראו היטב מה כתבו אותם רופאים של אותה וועדה רפואית במסכנות שלהם יתכן שנפלה טעות באבחנה . כמו כן בדקו  מהו הסעיף שהם בחרו מרשימת הפגיעות (ישנה רשימה קבועה של פגיעות לפי איברים )  יתכן שנפלה שם טעות בקביעה.

 

 

 

רופאי ועדה רפואית קובעים את אחוזי הנכות לאותה פגיעה עלפי טבלה שקבועה בחוק הביטוח הלאומי.  בטבלאות אילו מופיעים כמעט כל הפגיעות האפשריות . לפגיעות יש דרגות חומרה. פגיעה בברך יכולה להיות , לצורך העניין, בכמה דרגות חומרה. בין 0 אחוז ל30 אחוז  ולך ,לצורך העניין, נקבעו 10 אחוזי נכות. הקביעה הזו נראית לך פחותה מדי ולדעתך מגיע לך יותר, מה עושים? לערער או לא לערער? כפי שנסביר בהמשך התשובה לא חד משמעית.

 

 

 

 

לערער או לא לערער?

הגשת ערער יכולה להיות גם מצד הביטוח הלאומי ללא כל קשר אליכם אם גם אתם הגשתם ערער או לא. במצב שרופאי המוסד חושבים שאחוז הנכות שקבלתם גבוה, הם מגישים ערער לועדה הרפואית לערערים.

 

 

חשוב  מאוד לדעת שישנם מצבים שמוסד לביטוח לאומי מגיש ערער בעקבות הגשת ערער שלכם, כלומר הוא לא היה מגיש ערער אילו אתם לא הייתם מגישים.

 

 

העצה שאני יכול לתת לכם היא תחשבו היטב לפני שאתם מגישים ערער. ישנם לא מעט מצבים בהם תפסידו אם המוסד לביטוח לאומי יחליט לערער.

אפשר לומר בפשטות שאם לא קבלתם אף אחוז נכות מאותה ועדה רפואית, אז אין גם מה להפסיד והגשת ערער שלכם גם אם המוסד לביטוח לאומי יגיש לא יסכן  את מה שלא קבלתם. 

 

 

אם קבלתם עד 9  אחוז  צריך לחשוב אם להגיש ולהסתכן. נשאלת השאלה,איזה סיכון יש אם עד 9 אחוז אין בכלל תשלום? זהו שבצב  שיצטברו בעתיד פגיעות נוספות, שזה בהחלט יתכן כשמדובר בבעלי מקצוע מהצווארון הכחול, יהיה אפשר לאחד את הנכויות בתנאים מסוימים ולקבל עבורם תשלום בהתאם.

 

 

אם קבלתם 10 אחוז ומעלה שזה כבר מזכה בתשלום ובכל זאת רוצים לערער? (שכן במצב זה אם ערערתם ואחוז הנכות הופחת מתחת לאותם  10 אחוז תצטרכו להשיב את הכסף שקבלתם מביטוח לאומי ) העצה שאני יכול  לתת לכם זה להתייעץ עם רופא מומחה שכותב חוות דעת רפואיות לבית משפט. זה לא זול אבל זה שווה את הסיכון כיום מדובר, בערך, בסכום של 700 ש"ח . כיצד להגיע לרופאים אילו? הדרך  הקלה ביותר היא ע"י עו"ד  מהתחום.בכל מקרה כדאי לשמוע לרופא בעל ניסיון אם לערער או לא.

 

 

עוד נקודה חשובה, רופאי הועדה הרפואית אמנם מקבלים משכורת מהביטוח הלאומי אבל הם לא נחשבים הרופאים שלו. לדברי הביטוח הלאומי, למרות שהרופאים של הועדה הרפואית מקבלים את שכרם  מהמלל  קביעותיהם  לא מוטות  כלל. זה מה שהם אומרים.

 

 

 

להיות מיוצג ע"י עו"ד  או לא ?

זו אחת השאלות ששואלים את עצמם אנשים שמגישים ערער על  וועדות רפואיות. כמו בכל השקעה אפשר להרוויח ואפשר להפסיד. כמובן שמי שמיוצג ע"י עו"ד טוב ומקצועי סיכוייו גדולים יותר ובמקרים מסוימים זה יכול להיות משמעותי. ישנם גם כאלה שיצליחו ללא עו"ד,אבל לדעתי ומניסיוני אם אין מספיק ידע, קשה להשיג את המקסימום .פעמים יכול עו"ד להוסיף או להשמיט מילה וכל התמונה משתנה. 

 

 

באופן כללי אפשר לומר שככל שהפגיעה רצינית יותר ומזכה באחוזי נכות גבוהים יותר, יש חשיבות רבה יותר להיות מיוצג ע"י עו"ד.

 

 

כאשר הפגיעה גדולה בטווח ה20 אחוז צריך לחשוב לכיוון של ייצוג. מאחר שכל אחוז נכות מתורגם לכסף כל חודש. כמו כן במצב שאחוזי הנכות גבוליים, בין קבלת מענק חד פעמי לבין קבלת קצבה חודשית.

 

 

אם מדובר באחוזי נכות  נמוכים, פחות חשוב להיות מיוצג. צריך לקחת בחשבון ששכר הטרחה, בניגוד לתביעת חברת ביטוח, משולם ע"י הלקוח. בהמשך נפרט בעניין.

 

נסכם זאת כך אם אין בכוחך ללמוד את החוקים, הדקויות והנושא מספיק לעומק וכן אם אין לך מספיק כוחות נפש להתעסק עם הנושא כדאי להיות מיוצג

ע"י עו"ד . מכל מקום כאשר מדובר על ערעור לבית הדין לעבודה,שנפרט על כך בהמשך, תמיד כדאי להיות מיוצג ע"י עו"ד.

 

שכר טרחה  שגובים עו"ד ,בדרך כלל בתחום זה, הוא על בסיס הצלחה. מה זה אומר? זה אומר שאם קבלתם סכום  מסוים עו"ד הדין יקבל אחוזים  ממנו לפי מה שהוסכם, אם לא קבלתם גם הוא לא יקבל .

 

בדרך כלל ערכי דין מבקשים 20 אחוז מסכום התביעה , זאת כמובן אם זכיתם בתביעה .

 

 

 

 

הגשתי ערער לועדה הרפואית לערערים והפסדתי, מה עושים?

 

3d logos
תיבת טקסט: yoss1165@walla.co.il  אפשר לצור קשר ב

 

yoss1165@walla.co.il  אפשר לצור קשר ב

 

 

דף הבית ועדה רפואית

ועדה רפואית  מניעת טעויות

מילו טפסים לועדה רפואית

עורך דין ועדה רפואית

תאונת עבודה

תאונת עבודה  וחברות ביטוח

פסק דין  1

פסק דין  2

פסק דין  3

פסק דין  4

תאונת עבודה ובית הדין לעבודה